Fibercement

Fibercement Nedir ?

fibercement,fibercement paneli,kompakt laminat
fibercement paneli

 

1990′ lı yıllarda yapılan çalışmalar sonunda günümüzde fibercement levha denildiğinde ilk akla gelen ürün olan selüloz elyafı ile takviye edilmiş çimentolu levhalar geliştirilmiştir. Çatı malzemesi olarak üretilen levhaların haricinde sadece selüloz elyafı kullanılarak ve otoklavlı yöntemle üretilmekte olan bu levhalar özellikle iç ve dış cephe kaplama malzemesi olarak kullanılmak üzere düz levha formunda ve farklı yüzey görünümüne sahip olarak pazara sunulmaya başlanmıştır.

Bu alanda yapılan en son yeniliklerle fibercement olarak bilinen; yapıların her türlü iç ve dış cephe kaplamalarında kullanılan, otoklavda sertleştirilmiş, düz, ahşap, doğal taş gibi bir çok yüzey görünümüne sahip doğal lifli çimento esaslı levhalar da üretilmeye başlanmıştır.

Kısaca ‘’elyaf takviyeli çimento levha’’ olarak tanımlanabilecek bu levhalar, içerik olarak doğal elyaf, mikronize edilmiş silika ve çimento ile hazırlanan hammaddenin özel bir makinada levhalar haline getirilmesi ve daha sonra otoklavlanması ile elde edilir.

Kullanım Alanları

Prefabrik ya da betonarme her türlü binanın dış ve iç cephe duvar kaplamaları, sandviç panel şeklinde ara bölme duvarları ve seperatörler, her türlü tavan ve ara kat şase kaplamaları, çatı altı kaplamaları, her türlü prefabrik bina ve çelik konstrüksiyon yapı elamanlarının uygulamasında fibercement kullanılmaktadır.

Duvar kaplamalarından, bahçe duvarlarına kadar yapıların her yerinde kullanılabilen fibercement iç ve dış cephe kaplama levhaları; fiyat avantajı, dayanıklılığı ve yanmaz özellikleri dolayısıyla inşaat firmalarından, mimarlara, toptancılardan, son tüketicilere kadar herkesin kullandığı bir malzemedir.

 Uygulama detaylarının kolaylığı, geniş ürün yelpazesiyle yapıların ömrünü uzatan, bakım gerektirmeyen doğal cephe kaplamalarıdır.

Fibercement Kaplama Levhalarının Özellikleri

Muhteviyatında bulunan silika ve çimento dolayısıyla yüksek mukavemetli ve uzun ömürlü bir malzemedir. Her türlü yapının dış cephe kaplamasında güvenle kullanılan fibercement levhalar; düz, ahşap desenli, fugalı, siding, taş ve kerpiç gibi farklı dekoratif desenlerde de üretilebilmektedir. Sudan etkilenmeyen, nem, rutubet ve koku yapmayan, insan ve çevre dostu fibercement A1 sınıfı yanmazlık özelliği ile de yapılarda güveni de beraberinde getirmektedir.

Nefes alan yapılar üretimini sağlayan bu ürün , donmaya karşı da dayanıklıdır. Her türlü soğuk iklim bölgesinde kullanılabilmektedir. Nemden etkilenmeyen yapısı dolayısıyla deniz kenarlarında ve sahil bölgelerinde de rahatlıkla kullanılabilir. Bu levhalar kesinlikle su geçirmez malzemelerdir ve su emme oranları betonarme binalara göre daha düşüktür.

Yapısındaki malzemeler ve otoklavlanmış olmasından dolayı atmosferik şartlara karşı oldukça dayanıklı olan bu ürünler tüm iklim koşullarında tercih edilmektedir.

Ayrıca uygun aletlerle kolay işlenebilen fibercement levhalar hem estetik hem de mimari olarak tüm ihtiyaçlara cevap verebilir.

 

Daha fazla bilgi almak için bize ulaşın.

    tr Turkish
    X